W ostatnim czasie ogromnym zainteresowaniem cieszą się zawody prawnicze. Adwokaci, radcowie prawni, sędziowie oraz notariusze zarabiają naprawdę duże pieniądze.
Jak zostać notariuszem?
Droga do bycia notariuszem jest jednak długa i czasochłonna. Jednocześnie nie każdy ma predyspozycje, żeby być prawnikiem. Przede wszystkim kluczowa jest dobra pamięć oraz umiejętność analizowania sytuacji. Prawo jako kierunek studiów jest cały czas mocno oblegane, ponieważ wszyscy marzą o wielkiej karierze i zarobkach.
Notariusz poświadcza dokumenty oraz sporządza akty notarialne. Dawniej był on określany mianem rejenta, jednak jego obowiązki nie zmieniły się bardzo na przestrzeni lat. Wybór notariuszy jest bardzo duży, dlatego każdy może znaleźć dobrego prawnika. Warto wcześniej poczytać opinie na temat poszczególnych kancelarii notarialnych i wybrać najlepszą.
Zawód notariusza
Studia prawnicze trwają aż pięć lat, a potem trzeba jeszcze zaliczyć aplikację. Sama aplikacja trwa 3 lata oraz 6 miesięcy, a to oznacza, że trzeba prawie 10 lat poświęcić tylko na naukę. Oczywiście na aplikacji uczymy się już głównie praktycznych rzeczy, które przydadzą się do pracy z klientem.
Wiedza ze studiów jest jednak potrzebna, ponieważ trzeba mieć jakieś podstawy. Chętnych jest naprawdę dużo, więc konkurencja jest ogromna. Przepisy prawa są dosyć skomplikowane i szybko się zmieniają, dlatego notariuszem powinna być osoba oczytana. Dokładne informacje na temat tego zawodu są zawarte w ustawie z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie.
Taksa notarialna
Notariusz powinien wszystkie ważne informacje na temat umowy przekazać klientowi i to jest jego obowiązek. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w kancelarii notarialnej dokonywane są różne czynności prawne i nad wszystkimi musi czuwać notariusz. Podpis notariusza sprawia, że dokument staje się dokumentem urzędowym i nabywa moc prawną.
Formę aktu notarialnego muszą mieć koniecznie niektóre dokumenty. W tym miejscu można wymienić pełnomocnictwo do prowadzenia niektórych czynności prawnych oraz umowy dotyczące użytkowania wieczystego. Minister sprawiedliwości mianuje notariuszy i upoważnia ich do wykonywania czynności. Tylko czynności dokonane zgodnie z prawem przez notariusza mają charakter urzędowego dokumentu. Taksa notarialna to opłata pobierana za czynności notarialne.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.