Dom z płaskim dachem – co warto o nim wiedzieć?

Od czego zależy wysokość kwoty, jaką trzeba wydać przy budowie domu? Czynników jest oczywiście całe mnóstwo, ale jednym z kluczowych aspektów jest to, jak dużo materiałów trzeba wykorzystać. Im więcej, tym koszty rosną. Dlatego osoby, które mają ograniczony budżet, nierzadko decydują się na postawienie domu z płaskim dachem.

I to właśnie nad budową tego typu obiektów pochylamy się w tym artykule. Chociaż trzeba przyznać, że do sprawy podchodzimy znacznie szerzej – nie ograniczamy się wyłącznie do spraw finansowych. Sprawdź najważniejsze informacje z tego zakresu.

Dom z płaskim dachem – kiedy warto go wybudować?

Dom z płaskim dachem to alternatywa dla budynku z dachem dwu- lub czterospadowym. I chociaż, jak już wcześniej wspomnieliśmy, zazwyczaj wiąże się to z mniejszym zużyciem materiałów budowlanych i jest tańsze, to zalet takiego rozwiązania jest dużo, dużo więcej.

Na budowę domu z płaskim dachem warto się zdecydować także wtedy, gdy właściciel dopuszcza możliwość dodatkowego zagospodarowania takiej przestrzeni w przyszłości. W Polsce jak na razie nie jest to zbyt popularne, ale wystarczy na przykład wyjechać na południe Europy, żeby zobaczyć płaskie dachy służące za… tarasy pełne kwiatów, świetne miejsce do suszenia prania, a nawet samochodowy parking. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na takim obszarze zamieścić również dodatkowe instalacje, takie jak na przykład panele fotowoltaiczne.

Co więcej, budowa domu z płaskim dachem może się sprawdzić w obliczu coraz częściej widocznych zmian klimatycznych. Jest on wtedy znacznie mniej podatny chociażby na działanie wiatru.

Dom z płaskim dachem – specyfikacja techniczna

Płaski dach charakteryzuje się nachyleniem połaci dachowej wynoszącym między 3° a 13°. W związku z tym, że jednocześnie pełni rolę dachu i stropu nad ostatnią kondygnacją, bywa nazywany stropodachem.

Jednak trzeba przyznać, że takie rozwiązanie rodzi również pewne zagrożenia i nie sprawdzi się w każdym przypadku. Dlatego decydując się na dach z płaskim dachem, warto zwrócić szczególną uwagę na właściwą izolację termiczną – tak, by latem nie było w domu zbyt ciepło, a zimą zbyt zimno. Nie bez znaczenia jest również prawidłowe odprowadzanie wody deszczowej oraz system redukujący obciążenia – po to, by deszcz i śnieg nie zalegały na dachu i zarazem nie stanowiły jego obciążenia.

Jeśli chcesz się dowiedzieć znacznie więcej szczegółów albo zapoznać się z projektami domów prefabrykowanych z płaskim dachem, to koniecznie zajrzyj na stronę https://wolfhaus.pl/dom-z-plaskim-dachem/.