Jak prawidłowo dbać o higienę rąk?
Pandemia COVID-19 sprawiła, że ludzie zaczęli przywiązywać większą wagę do higieny powierzchni dłoni. Ich odpowiednie oczyszczanie oraz dezynfekcja pozwala na pozbycie się licznych patogenów, wirusów oraz mikroorganizmów, które mogłyby stanowić dla człowieka niebezpieczeństwo. Natomiast wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, w jaki sposób odpowiednio myć dłonie.
Higiena mycia rąk – jak odpowiednio oczyszczać dłonie?
Należy wspomnieć, że wiele osób przed pandemią nie zdawało sobie sprawy, jak ważne jest mycie rąk po wizycie w sklepie, pracy czy innych miejscach publicznych. Ponadto mało kto decydował się na mycie ich na przykład przed posiłkiem. Warto wskazać, że na powierzchni dłoni znajduje się mnóstwo mikroorganizmów, które mogą przedostać się do wnętrza naszego organizmu i narazić nas na niebezpieczeństwo.
Odpowiednia technika mycia rąk polega przede wszystkim na użyciu mydła oraz wody. Następnym krokiem jest odpowiednie namydlenie zarówno wnętrza, jak i wierzchu dłoni. Ponadto należy skupić się również na zagłębieniach, palcach oraz powierzchniach pod paznokciami. Pozwoli to na pozbycie się 60-90% bakterii, które mogłyby znajdować się na dłoniach. Następnym krokiem jest dokładne spłukanie mydła, a następnie osuszenie dłoni czystym i suchym ręcznikiem.
Czy higiena mycia rąk to tylko ich mycie?
Higiena mycia rąk powinna składać się z wielu elementów. Oczywiście pierwszym z nich jest dokładne oczyszczanie dłoni, przy pomocy mydła oraz wody. Nieodpowiednia higiena może doprowadzić do zniszczenia naturalnej bariery na dłoniach, ponieważ skóra będzie pokryta licznymi pęknięciami.
Należy również pamiętać o odpowiednim dbaniu o dłonie tuż po ich oczyszczeniu i dezynfekcji. Zaleca się stosowanie kremów nawilżających, które w swoim składzie mają mocznik, czy glicerynę. Ponadto należy pamiętać, aby w chłodniejsze dni nosić rękawiczki, aby zmniejszyć ryzyko przesuszenia dłoni.
Kiedy myć dłonie?
Częste mycie rąk jest koniecznym zabiegiem profilaktycznym, niezależnie od sytuacji, w której się znajdziemy. Przede wszystkim mycie rąk wskazane jest przed posiłkiem, ale również przed przygotowaniem go, po zabawie z pupilem, po skorzystaniu z toalety, czy po zatkaniu ust lub nosa w związku z kichnięciem.
Mycie rąk jest bardzo ważne w sytuacji, gdy wracamy do domu ze sklepu, uczelni lub innego miejsca publicznego. Ponadto zaleca się częste mycie dłoni w sytuacjach, gdy pracujemy w miejscach, w których narażeni jesteśmy na działanie różnych drobnoustrojów, jak na przykład szpital lub gabinet stomatologiczny.